Rad za moj grad logoRad za moj grad

Navigacija

7. Turizam

Nikšić - grad sa dušom, prirodom i pričom.

Turizam predstavlja jedan od najvažnijih segmenata za održivi razvoj Nikšića, a ovaj program teži da ga pozicionira kao nezaobilaznu destinaciju na turističkoj mapi Crne Gore i šire. Uzimajući u obzir prirodne, kulturne i istorijske resurse kojima Nikšić obiluje, kao i potrebu za diversifikacijom ekonomske strukture, ovaj program stavlja akcenat na razvoj različitih oblika turizma. Od sportsko-rekreativnih zona na jezerima Krupac i Slano, do promocije kulturnog nasleđa kroz manastire, crkve i muzeje, cilj je stvoriti turističku ponudu koja je ujedno i održiva i inkluzivna. Poseban naglasak stavlja se na ekoturizam i očuvanje prirodnih resursa, u skladu sa globalnim trendovima i potrebama savremenog turiste. Program podstiče uključivanje lokalnog stanovništva u turističke aktivnosti, bilo kroz tradicionalne zanate, bilo kroz gastronomske ture ili digitalne platforme koje će promovisati lokalne proizvode i usluge. Na taj način, turizam postaje ne samo pokretač ekonomije, već i sredstvo za očuvanje i promociju lokalne kulture i identiteta.

Jezero Krupac kao centralna tačka razvoja:

  1. Vraćanje zemljišta od Elektroprivrede: Inicijativa za povrat zemljišta na Krupcu iz ruku Elektroprivrede u opštinsko vlasništvo. Elektroprivreda, kao ulagač, trebala bi plaćati zakup za iskorišćavanje dobra i zauzimanje prostora na teritoriji Nikšića. Prikupljena sredstva bi se koristila za razvoj turizma, saobraćaja i druge infrastrukture.
  2. Razvoj poluostrva iza motela: Transformacija ovog prostora u pravo izletište sa brojnim plažama, restoranima i sportskim terenima.
  3. Uređenje glavne plaže: Vraćanje ovog prostora u opštinsko vlasništvo ili postavljanje standarda koje sadašnji vlasnik mora ispunjavati. U suprotnom, prostor bi prešao u opštinsko vlasništvo.
  4. Razvoj staza oko Krupca: Planiranje i izgradnja biciklističkih i pješačkih staza oko cijelog jezera Krupac.
  5. Uređenje ostalih plaža: Kroz adekvatnu urbanizaciju i namjenu zemljišta motivisati zakup zemljišta od opštine i ulaganje privatnih preduzetnika po planu razvoja.
  6. Razvoj i promocija sportskih klubova na jezeru:
    • Veslački klubovi: Podsticanje osnivanja i razvoja veslačkih klubova kroz početne investicije opštine. Organizacija veslačkih takmičenja i manifestacija koje će privući posetioce i promovisati Krupac kao centar veslačkog sporta u regionu.
    • Ribolovački klubovi: Osnivanje i podrška ribolovačkim klubovima, uz uređenje određenih zona jezera za sportski ribolov. Organizacija ribolovačkih takmičenja i edukativnih radionica o očuvanju ribljeg fonda.
    • Jedriličarstvo: Promocija i razvoj jedriličarstva kroz osnivanje jedriličarskih klubova i organizaciju takmičenja.


Proglašavanje jezera Krupac i Slano i park šume Trebjesa , za sportsko/rekreativnu zonu od nacionalnog interesa i izrada detaljnog urbanističkog plana.

Nikšić, sa svojim prirodnim ljepotama i resursima, ima ogroman potencijal za razvoj sportsko-rekreativnog turizma. Da bi se ovaj potencijal iskoristio na najbolji mogući način, neophodno je preduzeti sljedeće korake:

  1. Proglašavanje za zonu od nacionalnog interesa: Jezera Krupac i Slano, kao i park šuma Trebjesa, trebalo bi proglasiti za sportsko-rekreativne zone od nacionalnog interesa. Ovo bi omogućilo dodatne investicije, zaštitu i razvoj ovih područja u skladu s najvišim standardima.
  2. Izrada detaljnog urbanističkog plana: Da bi se osigurao održiv razvoj ovih područja, neophodno je izraditi detaljan urbanistički plan. Plan bi trebao obuhvatiti:
    • Infrastrukturne projekte: Izgradnja i rekonstrukcija puteva, staza, biciklističkih staza, pratećih objekata i drugih infrastrukturnih elemenata.
    • Zaštita prirode: Definisanje zona koje će biti posebno zaštićene, s ciljem očuvanja biodiverziteta i prirodnih ljepota.
    • Sportski objekti: Planiranje i izgradnja sportskih terena, centara i drugih objekata koji će doprinijeti razvoju sportskog turizma.
    • Rekreativne zone: Uređenje prostora za odmor, piknik, šetnje i druge rekreativne aktivnosti.
    • Edukativni centri: Osnivanje centara za edukaciju posjetilaca o važnosti očuvanja prirode, istoriji i kulturi Nikšića.
  3. Partnerstvo s privatnim sektorom: Kroz javno-privatna partnerstva, motivisati investitore da ulažu u razvoj sportsko-rekreativnih sadržaja, uz poštovanje ekoloških i urbanističkih standarda.
  4. Promocija: Aktivna promocija ovih područja kao idealnih destinacija za sportsko-rekreativni turizam, kako na nacionalnom, tako i na međunarodnom nivou.

Ovim pristupom, Nikšić bi postao prepoznatljiv centar za sportsko-rekreativni turizam u regionu, privlačeći posjetioce iz cijele Evrope i doprinoseći ekonomskom razvoju opštine.

Izrada modernog akva parka i vještačkih alpinističkih staza za penjanje na stijeni Uroševića na Krupcu sa modernim restoranom i bazenom:

Jezero Krupac, sa svojom prirodnom ljepotom i blizinom centra Nikšića, predstavlja idealnu lokaciju za razvoj turističkih atrakcija koje bi privukle posjetioce različitih interesovanja. Evo kako vidimo razvoj ovog projekta:

  1. Moderni akva park:
    • Izgradnja akva parka sa različitim bazenima, toboganima i drugim vodenim atrakcijama.
    • Posebne zone za djecu, sa manjim bazenima i igralištima.
    • Prostrane ležaljke i sjenice za opuštanje uz jezero.
    • Mogućnost organizovanja različitih vodenih aktivnosti i sportskih događaja.
  2. Alpinističke staze na stijeni Uroševića:
    • Uređenje staza za penjanje različitih težina, kako za početnike, tako i za iskusne alpiniste.
    • Organizovanje kurseva i radionica za penjanje pod nadzorom stručnjaka.
    • Postavljanje sigurnosne opreme i obezbjeđenje staza.
  3. Moderni restoran i bazen:
    • Izgradnja restorana sa terasom na stijeni Uroševića, koja pruža predivan pogled na jezero Krupac.
    • Meni baziran na lokalnim specijalitetima, sa akcentom na ekološkim proizvodima iz Nikšića.
    • “Infiniti” Bazen sa pogledom na jezero, idealan za opuštanje nakon aktivnosti u akva parku ili penjanju.
    • Noćni programi i događaji, kao što su žive svirke, tematske večeri i slično.

Ovim projektom, Nikšić bi dodatno obogatio svoju turističku ponudu, postajući atraktivna destinacija ne samo za domaće, već i za međunarodne turiste. Uz pravilno upravljanje i promociju, ova investicija bi donijela značajne ekonomske benefite za lokalnu zajednicu i doprinijela bi očuvanju i valorizaciji prirodnih resursa jezera Krupac.


Organizacija kulturnih, festivalskih, sportskih i rekreativnih manifestacija na obalama jezera.

Jezera u Nikšiću, sa svojom prirodnom ljepotom i pristupačnošću, pružaju idealnu priliku za organizaciju različitih manifestacija koje bi obogatile kulturni i društveni život grada. Evo kako vidimo razvoj ovog segmenta:

  1. Kulturne manifestacije:
    • Organizacija koncerata klasične i etno muzike na otvorenim pozornicama uz obalu.
    • Postavljanje umjetničkih instalacija i organizacija izložbi na otvorenom.
    • Organizacija poetskih večeri i književnih radionica uz zvuke prirode.
  2. Festivalske manifestacije:
    • Ljetnji muzički festivali različitih žanrova koji bi privukli posjetioce iz cijele regije.
    • Filmske projekcije na otvorenom, gdje bi posjetioci mogli uživati u filmovima pod zvjezdanim nebom.
    • Gastronomski festivali koji promovišu lokalne specijalitete i proizvode.
  3. Sportske manifestacije:
    • Organizacija veslačkih i jedriličarskih regata na jezerima.
    • Triatlonske i plivačke trke koje koriste prirodne resurse jezera.
    • Turniri u odbojci na pijesku i drugim sportskim disciplinama na plažama jezera.
  4. Rekreativne manifestacije:
    • Organizacija škola joge, pilatesa i meditacije na obalama jezera.
    • Radionice za djecu i odrasle koje kombinuju kreativnost i prirodu.
    • Organizacija pješačkih i biciklističkih tura oko jezera s vodičima koji pričaju priče o istoriji i prirodi regije.

Ove manifestacije ne samo da bi obogatile kulturnu i sportsku ponudu Nikšića, već bi i privukle brojne turiste, što bi doprinijelo ekonomskom razvoju grada. Uz pravilnu promociju i podršku lokalne zajednice, Nikšić bi se mogao pozicionirati kao centar kulturnih i sportskih događanja u regionu.


Održivi turizam: ekoturizam, etno turizam na ostalim obalama jezera predviđeni planom razvoja jezera

Održivi turizam predstavlja pristup koji uzima u obzir trenutne i buduće ekonomske, socijalne i ekološke uticaje, adresirajući potrebe posjetilaca, industrije, okoline i domaćih zajednica. U kontekstu Nikšića, održivi turizam može biti ključ za zaštitu prirodnih i kulturnih resursa, dok istovremeno pruža ekonomske prednosti. Evo kako vidimo razvoj ekoturizma i etno turizma na obalama jezera:

  1. Ekoturizam:
    • Edukativne staze: Postavljanje edukativnih tabli duž staza koje informišu posjetioce o lokalnoj flori, fauni i ekosistemima.
    • Promatranje ptica: Jezera su često staništa ili tačke odmora za razne vrste ptica. Organizacija tura za promatranje ptica može privući ljubitelje prirode.
    • Kampovi za mlade: Organizacija edukativnih kampova gdje se mladi mogu upoznati s principima očuvanja prirode i ekologije.
    • Očuvanje biodiverziteta: Zaštita endemskih vrsta i njihovih staništa, uz mogućnost edukativnih tura o istima.
  2. Etno turizam:
    • Tradicionalna sela: Obnova i promocija tradicionalnih sela i kuća, gdje posjetioci mogu doživjeti autentični način života lokalnog stanovništva.
    • Radionice tradicionalnih zanata: Organizacija radionica gdje posjetioci mogu učiti o tradicionalnim zanatima, poput tkanja, izrade suvenira ili pripreme tradicionalne hrane.
    • Folklorne manifestacije: Organizacija događanja gdje se predstavljaju tradicionalni plesovi, pjesme i običaji regije.
    • Lokalni proizvodi: Promocija i prodaja lokalnih proizvoda, poput hrane, pića i rukotvorina, kroz organizovane sajmove ili prodajna mjesta uz obalu jezera.

Integracijom ekoturizma i etno turizma, Nikšić može pružiti autentično i obogaćujuće iskustvo posjetiocima, dok istovremeno čuva svoju prirodnu i kulturnu baštinu. Ovo će ne samo privući turiste koji traže jedinstvena iskustva, već će i pomoći u očuvanju tradicija i prirodnih ljepota za buduće generacije.

Iskorištavanje drugih prirodnih resursa:

Nikšić je blagoslovljen brojnim prirodnim ljepotama koje pružaju ogroman potencijal za razvoj turizma. Osim jezera Krupac, postoji niz drugih prirodnih resursa koji mogu biti iskorišteni za različite turističke aktivnosti:

  1. Ostala jezera:
    • Slano jezero: Ovo jezero može postati centar za ribolovne ture, kampovanje i vodene sportove. Organizacija ribolovačkih takmičenja može privući entuzijaste iz cijele regije.
    • Liverovići i druga manja jezera: Ova manja jezera su idealna za mirne piknike, šetnje i promatranje prirode. Mogu se razviti kao mjesta za odmor i relaksaciju, daleko od gradske vreve.
  2. Rijeke:
    • Zeta i Bistrica: Ove rijeke pružaju savršene uslove za kajaking. Uređenjem područja korita ovih rijeka koje prolaze kroz gradsku zonu , moguće ih je prilagoditi da u svim periodima godine budu atraktivne za organizaciju tura i takmičenja, što može privući avanturiste iz regiona i cijlog svijeta.
    • Uređenje obale: Uređenje obala ovih rijeka kroz gradsko jezgro može ih učiti privlačnim ne samo za sport kao što je kajakašetvo i rebolov već ih može učiniti i atraktivnim izletištima , mjesitima za šetnju odmor i rekreaciju.
    • Ribolov: Potebno je stalno poribljavanje ovih rijeka kako bi ih Bogatstvo ribljih vrsta činlo idealnim za sportski ribolov. Organizacija ribolovačkih kampova i takmičenja može dodatno promovisati ovu aktivnost.
    • Sanacija korita rijeke Gračanice i održivo korištenje resursa:

Korito rijeke Gračanice, koje je tokom godina postalo žrtva nekontrolisane eksploatacije šljunka i divljih deponija, predstavlja jedan od ključnih ekoloških i estetskih problema opštine Nikšić. Da bi se ovaj problem riješio i osigurala održiva budućnost ovog područja, predlažemo sljedeće mjere:

  1. Sanacija korita:
    1. Uklanjanje divljih deponija i čišćenje korita od otpada.
    2. Revitalizacija obalnih zona kroz sadnju autohtonog bilja i drveća kako bi se spriječila erozija tla i poboljšala biodiverzitet.
  2. Regulacija eksploatacije šljunka:
    1. Uvođenje strogih pravila i standarda za eksploataciju šljunka, uz obavezno pribavljanje dozvola.
    2. Praćenje i kontrola eksploatacije kroz redovne inspekcije i primjenu sankcija za prekršioce.
  3. Izgradnja prelivnih jezera:
    1. Na osnovu projektnih dokumenata za sanaciju korita, predviđena je izgradnja nekoliko prelivnih jezera. Ova jezera će služiti kao staništa za ribe i ptice, čime će se obogatiti biodiverzitet ovog područja.
    2. Jezera će također služiti kao prirodne prepreke za daljnju eksploataciju šljunka, štiteći tako korito od daljnjeg oštećenja.
  4. Promocija biodiverziteta:
    1. Povećanje ribljeg fonda kroz uvođenje autohtonih vrsta riba.
    2. Organizacija edukativnih radionica i tura za građane i turiste o važnosti očuvanja biodiverziteta i prirodnih resursa.
  5. Dugoročna vizija:
  6. Kroz sve ove mjere, cilj je transformisati korito rijeke Gračanice u ekološki održivo i estetski privlačno područje koje će služiti kao primjer odgovornog upravljanja prirodnim resursima.

Ovim pristupom, ne samo da će se riješiti trenutni problemi, već će se i osigurati održiva budućnost korita rijeke Gračanice, čineći je ponosom opštine Nikšić.



  1. Park šuma Trebjesa:
    • Staze za šetanje i biciklizam: Razvoj i označavanje staza može privući ljubitelje prirode i sporta. Biciklističke staze mogu biti povezane s drugim dijelovima grada i okoline.
    • Piknik prostori: Uređenje prostora s klupama, stolovima i roštiljima pružit će posjetiocima mjesto za uživanje u prirodi s porodicom i prijateljima.
    • Vidikovci: Izgradnja vidikovaca pružit će posjetiocima spektakularan pogled na okolinu i priliku za fotografisanje.

Kroz strateško planiranje i ulaganje, ovi prirodni resursi mogu postati ključne tačke za turistički razvoj Nikšića, pružajući posjetiocima raznolika i autentična iskustva.

Promocija kulturnog nasljeđa:

  1. Religijski turizam:
    • Manastiri, crkve i drudge svetinje: Nikšić je domaćin brojnim manastirima i crkvama koji su svjedoci vjekovne duhovne tradicije. Ovi objekti treba da budu adekvatno očuvani, promovisani i uključeni u turističke rute, pružajući posjetiocima priliku da se povežu sa duhovnom stranom ovog kraja.
    • Organizacija tematskih tura i radionica koje će posjetiocima pružiti dublje razumijevanje značaja ovih svetinja, kao i njihovu ulogu u istoriji i kulturi Nikšića.
  2. Istorijsko i kulturno nasljeđe:
    • Muzeji: Nikšić posjeduje muzeje koji čuvaju dragocjene eksponate i svjedoče o bogatoj istoriji ovog kraja. Kroz interaktivne izložbe, radionice i edukativne programe, posjetioci mogu dobiti uvid u kulturno i istorijsko nasljeđe Nikšića.
    • Istorijski spomenici: Očuvanje i restauracija istorijskih spomenika je od ključnog značaja. Ovi spomenici treba da budu adekvatno označeni, sa informativnim tablama koje će posjetiocima pružiti kontekst i značaj svakog spomenika.
    • Kulturni događaji: Organizacija kulturnih događaja, festivala, koncerata i predstava koji će promovisati lokalnu kulturu, tradiciju i umjetnost. Ovi događaji mogu postati godišnje atrakcije koje će privlačiti posjetioce iz cijele regije.
  3. Filmski festival i nagrada "Živko Nikolić":
    • Nikšić je domaćin prestižnog filmskog festivala koji nosi ime po čuvenom reditelju Živku Nikoliću. Festival privlači filmske entuzijaste, kritičare i umjetnike iz cijele regije i predstavlja priliku za promociju domaće kinematografije. Nagrada "Živko Nikolić" dodjeljuje se za izuzetna ostvarenja u oblasti filma, čime se dodatno afirmiše značaj i doprinos Nikolića filmskoj umjetnosti.

Kroz sveobuhvatnu strategiju promocije kulturnog nasljeđa, Nikšić može postati prepoznatljiva destinacija koja pruža jedinstveno iskustvo upoznavanja sa bogatstvom svoje kulture i istorije.


Povezivanje sa lokalnom zajednicom:

Povezivanje sa lokalnom zajednicom i regionom:

Turizam je sektor koji može imati najveći uspjeh kada je usko povezan s lokalnom zajednicom. Uključivanje lokalnog stanovništva u razvoj turizma ne samo da osigurava održivost turističkih inicijativa, već i pruža autentično iskustvo posjetiocima. Povezivanje sa širom regijom omogućava širenje turističke ponude i privlačenje većeg broja posjetilaca.

  1. Uključivanje lokalnog stanovništva:
    • Promocija tradicionalnih zanata: Nikšić ima bogatu tradiciju ručnih radova, umjetnosti i zanata. Organizovanjem radionica, izložbi i sajmova, lokalni zanatlije mogu predstaviti svoje vještine i proizvode, pružajući posjetiocima priliku da se upoznaju s tradicijom i kulturom ovog kraja.
    • Gastronomske ture: Nikšićka kuhinja je bogata i raznolika, a lokalne specijalitete treba promovisati kroz organizovane gastronomske ture. Ovo ne samo da će privući gurmane, već će i podržati lokalne proizvođače hrane i pića.
  2. Digitalna platforma za promociju:
    • Promocija turističkih usluga: Kroz digitalnu platformu, turistički operateri, hotelijeri i drugi pružaoci usluga mogu predstaviti svoje ponude, omogućavajući posjetiocima da lako pronađu i rezervišu smještaj, ture i druge usluge.
    • Lokalni proizvodi i događaji: Platforma može služiti kao središnje mjesto za promociju lokalnih proizvoda, od tradicionalnih zanata do gastronomskih specijaliteta. Takođe, može se koristiti za promociju događaja, festivala i kulturnih manifestacija koje se održavaju u Nikšiću.
    • Povezivanje s regijom: Kroz partnerstva s drugim gradovima i opštinama u regiji, platforma može promovisati regionalne ture i pakete, pružajući posjetiocima priliku da istraže šire područje i upoznaju se s različitim aspektima kulture i prirode.

Kroz ovakav pristup, Nikšić može postati centralna tačka za turiste koji žele istražiti bogatstvo i raznolikost ovog regiona, dok istovremeno podržava lokalnu ekonomiju i zajednicu.